Přednáška prof. Michaela Rosena (Harvard University)

Centrum pro studium politické filosofie, etiky a náboženství a Ústav filosofie a religionistiky, FF UK vás zvou na veřejnou přednášku „Why Does Philosophy Have a History?“ kterou prosloví prof. Michael Rosen (Harvard University)

Čas: 22.2. od 17:00
Místo: místnost 217, ÚFAR FF UK, nám. Jana Palacha 2

Abstrakt:
Quine is supposed to have said that two sorts of people are drawn to the study of philosophy: those interested in the history of philosophy and those interested in philosophy. Yet the history of philosophy is itself a philosophical problem – in fact, one of its deepest – for it challenges the very idea that philosophy is rational. Can the challenge be met? What sort of a history does philosophy have – and what sort of a history ought it to have?

Před přednáškou bude prof. Rosenovi udělena čestná medaile Karlovy univerzity za podporu svobodného rozvoje české filosofie a kultury v dobách komunistické totality.

Úvod > Akce Centra > Přednáška prof. Michaela Rosena (Harvard University)